Tilgængelighed  |  RSS | Print side |

Forside | Idrætter | Klubber | Aktiviteter | Kalender | Sponsor | Parasport Danmark
 

Kontaktoversigt

 

Navne og adresser 

Her er det muligt at søge efter personer, klubber og landsforbund samt udvalg.

 

Lokale idrætskonsulenter

Parasport Danmark har en række lokalt forankrede idrætskonsulenter, som bl.a. arbejder med at støtte handicapidrætsklubberne og med at finde de rette idrætstilbud for personer med handicap. Konsulenterne er placeret i tre teams - Nord, Syd og Øst.

 

Team Øst - dækker Region Hovedstaden og Region Sjælland

Ansvarsområde: Idrætskonsultation for regionen samt den landsdækkende eliteidræt

Idrættens Hus, 2605 Brøndby

Tlf.: 51 59 72 77

Email: teamost@parasport.dk

 

Team Nord - dækker Region Nordjylland og Region Midtjylland

Ansvarsområde: Idrætskonsultation for regionen samt den landsdækkende breddeidræt

Skottenborg 12-14, 8800 Viborg

Tlf.: 51 59 72 72

Email: teamnord@parasport.dk

 

Team Syd - dækker Region Syddanmark

Ansvarsområde: Idrætskonsultation for regionen samt uddannelse og kurser

Vedelsgade 25, 7100 Vejle

Tlf.: 51 59 72 73

Email: teamsyd@parasport.dk

 

Sekretariat

For mere generel information om handicapidrætten i Danmark henvises til Parasport Danmarks sekretariat.

Idrættens Hus, 2605 Brøndby

Email: handicapidraet@parasport.dk

 

Pressekontakt

Ane Rønn Johansson
Tlf.: 22 36 10 93

Email: arj@parasport.dk

 

Økonomi

Alle økonomiopgaver varetages af økonomi teamet, som kan kontaktes på e-mail:

Okonomi-team@parasport.dk

 

Tilstræb direkte kontakt

Nedenstående liste viser kontaktinformationer på ansatte i Parasport Danmark. Kontakt bør rettes direkte til den relevante afdeling eller person.

Ansatte

Ledelse
DirektørNiels Christiansennch@parasport.dk20 82 02 59
Bredde- og TeamchefSøren Jul Kristensensjk@parasport.dk20 30 60 88
Elite- og TeamchefMichael Møllgaard Nielsenmmn@parasport.dk20 82 02 69
Bredde og udvikling
Bredde- og TeamchefSøren Jul Kristensensjk@parasport.dk20 30 60 88
BreddekonsulentAnette Svejstrupasv@parasport.dk20 99 03 44
UdviklingskonsulentPeter Kock Hansenpkh@parasport.dk20 32 14 18
UddannelseskonsulentZenta Kirstejn Frerkszkf@parasport.dk51 51 15 02
Elite
Elite- og TeamchefMichael Møllgaard Nielsenmmn@parasport.dk20 82 02 69
ElitekonsulentGregers Lehrmann Bruunglb@parasport.dk24 26 24 08
Landstræner
AtletikJoachim Lundjoachim.vif@gmail.com30 29 07 34
Alpint skiløbVisti LindemannVistiLindemann@hotmail.com30 24 07 30
BordtennisChristoffer Petersenchristoffer.petersen@dbtu.dk22 64 00 78
CyklingJesper Hvalsøeparacykling@gmail.com20 80 10 05
Goalball - herrerJonas Schmidt Christensenjonaschristensen@hotmail.com21 25 30 58
Goalball - herrerStanis Elsborgstaniselsborg@hotmail.com61 77 49 15
Goalball - kvinderHannah Maya Fold Kjærsgaarhmfold@gmail.com20 50 84 45
Goalball - kvinderJoachim Alstrømjoachimalstroem@live.dk31 19 91 94
KørestolsrugbyTorben Nygaardtorben_94@hotmail.com28 56 00 19
RidningDavid Amagerinfo@davidamager.dk22 63 33 17
SkydningSteen Hansensteen.hansen@saknet.dk51 53 31 56
SvømningBjarne Kraghbjarnekragh65@gmail.com31 72 48 07
Team Nord - dækker Region Midtjylland og Region Nordjylland
Bredde- og TeamchefSøren Jul Kristensensjk@parasport.dk20 30 60 88
IdrætskonsulentGrethe Schøler Pedersengsp@parasport.dk23 30 43 45
IdrætskonsulentJørn Erik Simonsenesi@parasport.dk20 77 57 59
IdrætskonsulentMette Skovgaardmsk@parasport.dk29 44 25 55
BreddekonsulentAnette Svejstrupasv@parasport.dk20 99 03 44
IdrætsmedarbejderAllan Jensenall@parasport.dk40 11 49 81
IdrætsmedarbejderMogens Jensenmoj@parasport.dk20 33 50 40
IdrætsmedarbejderAnnette Duchadh@parasport.dk51 59 72 72
IdrætsmedarbejderBjarne Sten Jensenbsj@parasport.dk29 33 20 40
ProjektlederAnne Tøttrup Andersenata@parasport.dk61 18 57 03
Team Syd - dækker Region Syddanmark
TeamchefSøren Jul Kristensensjk@parasport.dk20 30 60 88
IdrætskonsulentLykke Guldbrandtlgu@parasport.dk29 10 31 30
Udviklings- og idrætskonsulentPeter Kock Hansenpkh@parasport.dk20 32 14 18
UddannelseskonsulentZenta Kirstejn Frerkszkf@parasport.dk51 51 15 02
IdrætsmedarbejderAlex Skærlundale@parasport.dk51 59 72 75
IdrætsmedarbejderPeder Kjærped@parasport.dk51 59 72 74
IdrætsmedarbejderMichael Frandsen Hansenmfh@parasport.dk53 35 55 44
IdrætsmedarbejderConnie Jensencje@parasport.dk51 59 72 73
Team Øst - dækker Region Hovedstaden og Region Sjælland
Elite- og TeamchefMichael Møllgaard Nielsenmmn@parasport.dk20 82 02 69
IdrætskonsulentJesper Hviidjhv@parasport.dk40 15 76 60
IdrætskonsulentJens Wintherjew@parasport.dk20 15 44 48
IdrætskonsulentBent Gaarsted bga@parasport.dk24 24 27 78
IdrætskonsulentArne Mikkelsenami@parasport.dk30 32 98 55
IdrætskonsulentOle Ansbjergoan@parasport.dk29 46 50 14
ProjektmedarbejderAnne-Dorte Andersenada@parasport.dk21 34 44 24
IdrætsmedarbejderBo Petersenbop@parasport.dk51 59 72 76
IdrætsmedarbejderTrine Margrethe Jensentmj@parasport.dk51 59 72 77
IdrætsmedarbejderThomas Pedersentph@parasport.dk51 59 72 78
IdrætsmedarbejderKjeld Andersenkjeldvandersen@yahoo.dk26 19 13 61
IdrætsmedarbejderTorben Søderbergtorben@muddy.dk26 70 59 69
IdrætsmedarbejderTroels Højbjerre
Sekretariat og økonomi
Niels Christiansennch@parasport.dk20 82 02 59
HR assistentGitte Olesengol@parasport.dk51 59 72 80
RegnskabsmedarbejderMarianne Holten-Jensenmhj@parasport.dk51 59 72 81
RegnskabsassistentInge Slorupisl@parasport.dk51 59 72 82
IT
IT ChefMansoor Siddiqimsi@parasport.dk40 84 24 57
IT-SupporterSteffen Aare Petersensap@parasport.dk51 22 90 02
IT-SupporterJonas Hjerting Breinbjergjoh@parasport.dk51 59 72 79
IT KonsulentDan Lamdla@parasport.dk51 59 72 86
GrafikerEsben Beldring Hansenebh@parasport.dk23 65 18 36
IT-medarbejderBurhan Yurtsevenbuy@parasport.dk21 67 93 88
Sponsor/indsamling
FundraisingansvarligPeter Rosenmeierpro@parasport.dk24 48 83 18
Koordinator - Team HandicapidrætMarianne Holten-Jensenmhj@parasport.dk51 59 72 81
Kommunikation
KommunikationskonsulentAne Rønn Johanssonarj@parasport.dk22 36 10 93
KommunikationskonsulentJannik Lund Andersenjla@parasport.dk51 27 17 60
 

Hovedsponsorer

Jysk - Logo
Elsass - Logo
Pressalit - Logo

Sponsorer

Team Parasport Virksomhedsklub

Genveje

Ny i handicapidræt

Copenhagen 2017 World Para Swimming World Series

Vild med sport 2016

Special Olympics Logo

Projekt Superleder – Sammen om sport

Nyt fra IPC

OL Klub

Parasport Danmark - Idrættens Hus - 2605 Brøndby  |  
Kontakt Parasport Danmark
  |  Kontakt Webmaster